Schedule of Events


Chinese dancers  

2017 International Festival Schedule

 *The schedule is subject to change

PEACE LAKE OUTDOOR STAGE

TIME

PERFORMING GROUP NAME

10:45 AM

Ballet Folklorico Estrellas De Garibaldi

11:20 AM

Liren Chinese Traditional Dressing Dance Group

11:35 AM

Zumbuli Bosnian Folk Dance Group

11:55 AM

SUA Keep Soul (Locking Dance)

12:05 PM

Scandia Dancers of Southern California

12:30 PM

SUA Sualseros (Latin Dance)

12:40 PM

                                JJ & the Habibis Laguna Beach Belly Dancers

1:05 PM

US Blackbelt Academy (Martial Arts Demo)

1:30 PM

OC Dancing Ballroom Studio

2:00 PM

SUA 16th BIRTHDAY CELEBRATION

2:30 PM

SUA Counter Balance (Jazz Dance)

2:37 PM

Arpana Dance Company (Indian Dance)

2:54 PM

SUA Rhythmission (Hip-hop Dance)

3:06 PM

UCI KKAP (K-pop Dance)

3:18 PM

Angelika Nemeth & the OCC World Dance Ensemble

3:35 PM

RemJ - Michael Jackson Tribute Artist

4:07 PM

Southern Wind Lion Dance

4:24 PM

SUA DFC (Break Dance)

4:30 PM

Le Polynesia Cultural Performing Arts Center

 

RECREATION CENTER STAGE

TIME

PERFORMING GROUP NAME

10:45 AM

Mei-Ling Lee Chinese Dance Group

11:20 AM

Richter Academy of Classical Dance

11:45 AM

SUA Ka Pilina Ho'olokahi (Polynesian Dance)

12:00 PM

Kikunokai Ga no iwai (Traditional Japanese Dance)

12:15 PM

Maple Youth Ballet

12:30 PM

                                Wakahisa-kai (Traditional Japanese Dance)

12:55 PM

Ballet Folklorico TSANDA

1:30 PM

Kikunokai Nihon no odori (Traditional Japanese Dance)

2:00 PM

INTERMISSION

2:30 PM

Paso de Oro Dance Company (Traditional Ballet Folklorico)

3:02 PM

LA Bunka-Kai (Traditional Japanese Dance)

3:24 PM

Orange County Shaolin Temple (Martial Arts Demo)

3:36 PM

SUA Cheerleading

3:43 PM

South Coast Conservatory (Contemporary Dance)

4:15 PM

SUA Ghungroo (Indian Dance)

4:30 PM

SUA Josho Daiko (Taiko Drum)

                 5:00 PM

Southern Wind Lion Dance

SOKA PERFORMING ARTS CENTER CONCERT HALL

TIME

PERFORMING GROUP NAME

12:00 PM

Orange County Friendship Choir

12:35 PM

A Little Dynasty Chinese School Orchestra

1:20 PM

SUA Vita Leonis Philharmonic Orchestra

1:40 PM

SUA Soul Wings (A Cappella Chorus)

1:50 PM

Junior Chamber Beethoven Clarinet Trio

2:00 PM

INTERMISSION

2:30 PM

Junior Chamber Key Strings Trio

2:50 PM

Junior Chamber Encore Trio

3:10 PM

Junior Chamber Mendelssohn Trio

3:30 PM

SUA Koto Club (Japanese String Instrument) with special guests Kikunokai

4:05 PM

Galaxy Arts Center (Chinese Instrument)

SOKA PERFORMING ARTS CENTER BLACK BOX THEATRE

TIME

PERFORMING GROUP NAME

12:00 PM

SUA Cats in Crowns (Jazz Band)

12:45 PM

The Performer's Academy Glee Performance

1:30 PM

Merissa Macchiorola (Indie-pop Music)

2:00 PM

INTERMISSION

2:30 PM

SUA Instant Radio (Rock Band)

3:15 PM

Glee Music Academy

4:00 PM

The Center Stage Studio (Musical Theatre)

    *THIS SCHEDULE IS SUBJECT TO CHANGE





Peace Lake Stage: outdoors, portable wood dance floor, view of  Peace Lake - 170 seats
Recreation Center Stage: indoors, wood stage - 400 seats
Soka Performing Arts Center Stage: indoors, wood stage - 1000 seats
Black Box Theatre Stage: indoors, stage - 150 seats